2024.03.31 – Ogłoszenia
NIEDZIELA ZMARTWYCHWSTANIA PAŃSKIEGO
W Niedzielę Wielkanocną zachował się pierwotny zwyczaj odprawiania dwu Mszy świętych: jednej na zakończenie nocnej Wigilii i drugiej przed południem. W tej drugiej Mszy triumfalna radość wielkanocna dochodzi do szczytu. Czterokrotnie powtarza się zdanie: «na Paschę naszą został ofiarowany Chrystus». Zbawiciel, przeszedłszy zwycięsko przez śmierć, wyzwolił nas spod władzy śmierci, szatana i grzechu i umożliwił nam przejście do nowego życia. Zjednoczeni z Jezusem cieszymy się Jego zwycięstwem.
Za pobożne przyjęcie błogosławieństwa papieskiego Urbi et Orbi, nawet za pośrednictwem mediów, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. (Wykaz Odpustów, 12). Warunki zwykłe uzyskania odpustu to: 1) godne przyjęcia Ciała Pańskiego w Komunii, 2) wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu 3) modlitwa w intencjach papieża
W tym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota Miesiąca.
W czwartek po Mszy św. wystawienie najświętszego Sakramentu i nabożeństwo Godziny Świętej. Należy przynieść modlitewnik katolicki „Droga do Nieba”. Za półgodzinną adorację Najśw. Sakramentu, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. (Wykaz Odpustów, 3).
Pierwszy Piątek Miesiąca to dla porządnego katolika dzień spowiedzi i komunii św. w ramach 9-ciu pierwszych piątków miesiąca. (zobacz: Obietnice Pana Jezusa, Droga do Nieba nr 54).
Pierwsze Soboty Miesiąca to dla czcicieli Matki Bożej dzień nabożeństwa wynagradzającego w ramach 5-ciu Pierwszych sobót miesiąca. Nabożeństwo to ma następujące warunki: 1) spowiedź wynagradzająca – może być w inny dzień np. w pierwszy piątek m-ca). 2) Różaniec wynagradzający w pierwszą sobotę. 3) Komunia św. wynagradzająca w pierwszą sobotę. 4) 15 minut rozmyślania nad tajemnicami różańcowymi w pierwszą sobotę. Cykl ma 5 sobót bo jest 5 rodzajów zniewag, które Maryja cierpi od niewdzięcznych ludzi.
Oktawa Zmartwychwstania Pańskiego znosi piątkową wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych. Przypominamy, że normalnie obowiązuje ona wszystkich powyżej 14. roku życia w środę popielcową i we wszystkie piątki, chyba, że przypada jakaś uroczystość (zob. KPK 1251). Obowiązujące Prawo kanoniczne przypomina, że piątek jest dniem, w którym katolicy powinni „modlić się, wykonywać uczynki pobożności i miłości, podejmować akty umartwienia siebie przez wierniejsze wypełnianie własnych obowiązków, zwłaszcza zaś zachowywać wstrzemięźliwość” (zob. kan. 1249-1250).
Dzisiejsza kolekta będzie przeznaczona na parafię św. Franciszka w Miotu, a w przyszłą niedzielę również.
Kolekta w Poniedziałek Wielkanocny będzie przeznaczona w połowie na KUL, w połowie na Instytucje Oświatowe Diecezji Gliwickiej.
W przyszłą niedzielę zbiórka do puszki będzie przeznaczona na Caritas.
Na podstawie: Mszał Rzymski 1963; Kalendarz Liturgiczny diec. gliwickiej 2024.