2024.01.28 – Ogłoszenia
Niedziela Siedemdziesiątnicy
Obchód Zmartwychwstania Pańskiego, które jest główną uroczystością roku kościelnego, poprzedza długie, trójstopniowe przygotowanie: Przedpoście, Wielki Post i Okres Męki Pańskiej.
Liturgia Przedpościa ukształtowała się za czasów św. Grzegorza Wielkiego († 604) już po ustaleniu się Wielkiego Postu. Stanowi ono rodzaj przedsionka do okresu pokuty. Niedziele przedpościa nazywają się: Siedemdziesiątnica, Sześćdziesiątnica i Pięćdziesiątnica, gdyż wypadają w siódmym, szóstym i piątym dziesiątku dni przed Wielkanocą.
W Polsce powstały inne nazwy tych niedziel: Starozapustna, Mięsopustna i Zapustna, ponieważ dawniej w tym czasie zachowywano łagodniejszy post, odzwyczajając się stopniowo od pewnych pokarmów. W okresie Przedpościa wolno grać na organach, zakazana jest jednak gra na innych instrumentach.
Modlitwy i śpiewy niedziel Przedpościa pochodzą z przełomu VI i VII wieku, kiedy to najazdy barbarzyńców, trzęsienia ziemi i zarazy zdawały się grozić zagładą Rzymowi i kulturze chrześcijańskiej. Odzwierciedlają one doskonale stan, w jakim się znalazła ludzkość pozbawiona łaski uświęcającej. Przygniatają nas grzechy, cierpienia i śmierć. W naszym ucisku zwracamy się do Zbawiciela (antyfona na wejście, kolekta, graduał, traktus). Bóg wskazuje nam drogę wyzwolenia: trzeba podbić nasze namiętności, za pomocą chrześcijańskiej ascezy trzeba dojść do panowania nad sobą (lekcja). Pan Bóg wzywa ludzi do tej pracy o różnej porze. Jak długo jesteśmy w stanie doczesnej pielgrzymki, nigdy nie jest za późno. W pracy tej wspomaga nas łaska płynąca z Ofiary Eucharystycznej.
Dzisiaj jest światowy dzień chorych na trąd. Pamiętajmy o nich w naszych modlitwach, zwłaszcza, że wielu Pan Jezus uzdrowił, a trąd dotyka za zwyczaj biedne obszary świata.
W tym tygodniu przypada Pierwszy Czwartek, Piątek i Sobota Miesiąca.
W czwartek po Mszy św. wystawienie najświętszego Sakramentu i nabożeństwo Godziny Świętej. Należy przynieść modlitewnik katolicki „Droga do Nieba”. Za półgodzinną adorację Najśw. Sakramentu, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. (Wykaz Odpustów 3).
Pierwszy Piątek Miesiąca to dla porządnego katolika dzień spowiedzi i komunii św. w ramach 9-ciu pierwszych piątków miesiąca. (zobacz: Obietnice Pana Jezusa, Droga do Nieba nr 54).
Pierwsze Soboty Miesiąca to dla czcicieli Matki Bożej dzień nabożeństwa wynagradzającego w ramach 5-ciu Pierwszych sobót miesiąca.
W Piątek 2 lutego przypada Uroczystość Oczyszczenia NMP (Ofiarowania Pańskiego). Msza trydencka będzie o godz. 18:15. PodczasMszy św. będzie poświęcenie świec – tzw. gromnic, a po Mszy nabożeństwo do Najśw. Serca P. Jezusa (Pierwszy Piątek Miesiąca).
W Uroczystość Ofiarowania Pańskiego zbiórka do puszki, zgodnie z poleceniem Episkopatu Polski, przeznaczona na siostry klauzurowe. Jest również światowy dzień życia konsekrowanego, czyli poświęconego Bogu. Módlmy się za poświęconych Bogu kapłanów, siostry i braci zakonnych oraz o nowe powołania do życia konsekrowanego.
W sobotę 3 lutego Msza wotywna o Niepokalanym Sercu NMP o godz. 18:15, a po Mszy św. poświęcenie świec i błogosławieństwo gardła ku czci św. Błażeja biskupa i męczennika.
Z racji pierwszej soboty miesiąca przed Mszą św. będzie różaniec wynagradzający, a po błogosławieństwie gardła 15-minutowe rozmyślanie nad tajemnicami różańcowymi przed wystawionym Najśw. Sakramentem.
Kapłan w Dyrdach błogosławi przedmioty w każdy czwartek po Mszy św., za wyjątkiem Pierwszych Czwartków Miesiąca; rzeczy do poświęcenia kładziemy wtedy na stole przy wejściu z kościoła.
Dzisiejsza kolekta będzie przeznaczona na parafię św. Franciszka w Miotu, a w przyszłą niedzielę również.