2024.03.24 – Ogłoszenia
NIEDZIELA II MĘKI PAŃSKIEJ CZYLI PALMOWA
Na wstępie Wielkiego Tygodnia liturgia przedstawia wiernym w syntetycznym skrócie Tajemnicę Wielkanocną — przejście przez mękę i krzyż do chwały Zmartwychwstania. Procesja wskazuje na cel i owoc ofiary Zbawiciela. Jest nim zwycięstwo nad szatanem, grzechem i śmiercią. We Mszy świętej rozważamy cenę za jaką zwycięstwo zostało osiągnięte.
Procesja dzisiejsza wywodzi się z Jerozolimy i sięga IV w. Chrześcijanie gromadzili się na Górze Oliwnej. Po odczytaniu Ewangelii o wjeździe Pana Jezusa do Jeruzalem udawali się w uroczystej procesji do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego. I my dzisiaj przy śpiewie uroczystych antyfon i hymnów idziemy za krzyżem, który kiedyś otworzy nam bramy nieba. Tradycja święcenia palm wywodzi się z Rzymu. Zielone gałązki są symbolem odradzającej się przyrody i zwycięstwa życia nad śmiercią. Poświęcone palmy zatkniemy w naszych domach za krzyżem i będą nam przypominać o zwycięstwie Chrystusa nad Szatanem.
W Wielki Czwartek w czasie Mszy św. Wieczerzy pańskiej w katedrze w Gliwicach i w każdej parafii naszej diecezji – uroczyste rozpoczęcie Kongresu Eucharystycznego.
Za uroczyste odmówienie Przed tak wielkim sakramentem w Wielki Czwartek, można uzyskać odpust zupełny pod zwykłymi warunkami. (Wykaz Odpustów, 59). Warunki zwykłe uzyskania odpustu to: 1) godne przyjęcia Ciała Pańskiego w Komunii, 2) wolność od przywiązania do jakiegokolwiek grzechu 3) modlitwa w intencjach Ojca św.
W Wielki Piątek obowiązuje post czyli zakaz uczestnictwa w zabawach, wstrzemięźliwość od pokarmów mięsnych, a spożyć można tylko jeden posiłek do syta. To ostatnie jest obowiązkiem osób między 18. a 60. rokiem życia.
Ofiara ze skarbonek w Bożym Grobie jest przeznaczona na utrzymanie Bożego grobu w Jerozolimie i kościołów w Ziemi Świętej.
Zachęcamy do uczestnictwa w Triduum Paschalnym w swoich parafiach.
Dzisiejsza kolekta będzie przeznaczona na parafię św. Franciszka w Miotu, a w przyszłą niedzielę również.